Тема уроку:
Ділові папери. Лист рідним, друзям. Адреса
Мета: ознайомити учнів із видами листів та
основними правилами листування, структурою листа, його мовним оформленням,
вимогами до написання адреси на поштовому конверті; з’ясувати значення слів адреса і адрес,
адресат і адресант; формувати уміння аналізувати тексти запропонованих листів
та писати власні, підписувати конверт відповідно вимогам; розвивати увагу,
пам’ять, логічне мислення та зв’язне мовлення, творчі здібності учнів;
виховувати мовленнєву культуру та інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: урок
формування знань, умінь, навичок з елементами казки.
Обладнання: підручник, пам’ятка „Правила написання листа”,
квітка ромашка із завданням на пелюстках, тлумачні словники, бланк – конверт;
комп’ютер, магнітофон.
Епіграф: Пишіть листи і надсилайте вчасно,
Коли їх ждуть далекі адресати,
Коли є час, коли немає часу
І коли
навіть ні про що писати
(Л.Костенко)
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Дозвольте урок
мені наш розпочати.
Сьогодні
цікавеньке щось будемо вивчати
І розум свій і
думку продовжимо тренувати.
ІІ.
Підготовка до сприймання.
1. Казка
Задушлива
комірчина захаращена сміттям. У безладді товпляться меблі: клишоногий стіл,
кострубата лавка, перекошений ослін. Сидячи на кособокій печі, гачконоса
господиня грає у шахи із чорним котом. Нетерплячий стукіт у двері змушує Ягу
відірвати погляд від дошки. Скориставшись цим, чорний кіт змахує лапою кілька
фігур. Стук повторюється. „Хто там?” – запитує Яга, спантеличено дивлячись на
дошку. „Це я, листоноша Пєчкін, - лунає із-за дверей. - Приніс вам листа”. „А що таке лист? – муркнув чорний кіт,
змахнувши тихцем ще одну фігуру. – і хто вигадав оте листування?”
ІІІ.
Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
(на моніторі слайд №)1
Видумуй, пробуй, твори,
Розум і фантазію свої прояви.
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь.
V. Формування знань, умінь, навичок.
1. Актуалізація опорних знань.
а) Мозкова атака. Утворити асоціативний
кущ, пов’язаний із словом „лист”.
б) „Мікрофон”:
- Що таке лист?
-
Коли
виникає потреба писати листи?
-
Хто і
кому може писати листЧи доводилося вам писати листа?
-
Які
ви знаєте види листів?
2. Інформаційне бюро.
Історія виникнення листів. (слайд)
3. Гра „Займи позицію ”: у ХХІ
столітті – добі високих технологій, розвитку всесвітньої інформаційної мережі
Інтернет, комп’ютеризації суспільства існує думка, що писати звичайні листи не
треба. Достатньо скористатися електронною поштою чи СМС-повідомленням за
допомогою мобільного телефону.
Займіть позицію: діти, які згоджуються з такою
думкою, станьте праворуч від учителя, а діти, які з такою думкою не
погоджуються, станьте ліворуч.
Обґрунтуйте свою думку – позицію.
Звучить пісня у виконанні гурту „Океан Ельзи” –
„Лист матері”
4. Мовленнєва ситуація.
Зустрілися дві дівчинки, які мешкають нині у
різних мікрорайонах. (діалог дівчат):
- Привіт, Олю!
- Привіт, Аню!
- Як ми давно з тобою не зустрічалися! За яким
адресом ти зараз проживаєш?
- Я мешкаю не за адресом, а за адресою. Адрес
– письмове звернення до особи чи установи. Адреса – місце проживання особи,
напис на конверті. Соромно тобі цього не знати. І чого тебе в школі навчають?
- Ой, і знову ці нудні правила! Я так не люблю
їх вчити! Без них можна обійтися. І зовсім мені не соромно! А от значення інших
слів я добре знаю. Адресат – той, хто надсилає кому-небудь листа.
- І неправильно! (звертається до учнів
класу) Друзі! Допоможіть нам!
5. Учитель: - Щоб ви не помилялися, як
Даша, на допомогу прийде „Довідкове
бюро”, яке для нас з’ясували значення слів адрес і адреса, адресат і
адресант (слайд №3 :)
Адресат – той, хто отримує лист, телеграму.
Лист не знайшов адресата.
Адресант – той, хто адресує, надсилає лист.
Адресант повинен чітко підписуватися.
Адрес – письмове ювілейне вітання особі чи
установі.
Ювілярові
вручили вітальний адрес.
Адреса – місце проживання особи або розташування
установи, напис на конверті, телеграмі. Правильно пишіть адресу.
Адреса
складається із таких частин: хто посилає лист; звідки він; кому призначений;
куди направляється (слайд №4 із зображенням конверта і зразком його
оформлення
6. Продовження
казки: Діставши лист із конверта, Яга прочитала вголос: „Вам
слід терміново з’явитися на казкові курси підвищення професійної майстерності
грубіянів та скандалістів за адресою: дрімучі хащі, 113-а просіка, гниле дупло
№13”
- Лист недійсний, – промовила Яга, подумавши
кілька хвилин.
- Як недійсний? – стрепенувся листоноша. – ось
конверт, ось марка. Усе законно.
- Законно, проте безграмотно, - заявила Яга.
- Лист складено всупереч правилам.
Нікуди я не поїду.
- Зачекайте, громадянко, - занервувався
Пєчкін. – Ось марка, ось конверт. Чого ж вам іще бракує?
- Та звертання ж немає, і підпису теж! – не
втримався чорний кіт
- Конверт є, марка є, - торочив Пєчкін. –
отже, все в порядку. Ніяких там звертань і підписів не знаю і знати не хочу.
- Ах, не знаєш? Ах, не хочеш? – Яга злізла із
печі і сунула листоноші підручник з
мови: - Читай на сторінці 209 про
традиції у листуванні!
VІ. Закріплення здобутих знань, умінь, навичок.
У класах молодших за роки навчання
Ви встигли дізнатися про звертання.
1.Робота з підручником: -
вправа 489 – зразок листа.
2. Робота у парах. „Коректор”. Прочитати вірш Г.Бойка „Лист”,
виправити помилки, записати правильний варіант. (Слайд №5)
Писав із табора Василько:
«Нових у мене друзів стільки!
Я, мамо, добре відпочився!
І апельсинів тут наївся.
І накупався, як ніколи...
Пеши.
Вітаєм.
Я й Мекола».
А мама так йому писала:
Без тебе дома скучно стало...
Але тобі на користь море.
І ми зустрінемося скоро...
Ти молодець, що
"відпочився",—
Коли б ще й грамоти навчився!»
(Г. Бойко.)
3. Робота у парах.
Сформулювати поради (1-2) щодо дотримування правил листування. Учні зачитують
складені поради, а потім звіряються із пам’яткою „Правила
листування” (слайд №6):
1. Вчасно відповідайте на листи. Не залишайте листів без відповіді.
2. Пишіть на якісному папері.
3. Дбайте про почерк, охайність в оформленні листа.
4. Уживайте звертання. Звертаючись до старших на Ви, пишіть це слово з
великої букви.
5. Дотримуйтеся композиції листа (початок, основна частина, кінцівка)
6. Слідкуйте за мовленнєвим оформленням і грамотністю. Пам’ятайте: по тому,
як ви пишете (говорите), судять про ваш рівень розвитку освіти, виховання.
7. У кінці листа ставте розбірливий підпис, дату.
8. Після закінчення листа, якщо ви щось забули написати, користуйтеся пост скриптумом (Р.S)
5. Самостійно попрацюйте.
Помилок не буде – факт!
Ви уважно помудруйте –
Вийде добрий результат.
Робота у групах. Написати
лист (завдання на пелюстках ромашки):
- мамі і татові про те, як вам відпочивається на канікулах у бабусі;
- першій учительці з висловленням вдячності за передані вам знання;
- другові (подрузі) про цікаву подію у шкільному житті;
6. За зразком ( слайд №7) підписати конверт.
Взаємоперевірка виконання
робіт.
VІІ. Підсумок.
Ось уроку і кінець.
Усі ви потрудились, тому кожен – молодець.
Що сподобалось вам - поділіться,
Чого навчилися - пожалійтесь.
Мікрофон.
Продовжіть речення:
Сьогодні на уроці
- я дізнався про...
- ми навчилися...
- мені найбільше сподобалося...
- запам’яталося...
VІІІ. Домашнє завдання.
Час
урок кінчати,
Додому завдання писати.
(Слайд №8): Ст.209, (написати лист одному із адресатів)
Дякую, у Вас дуже цікавий блог
ВідповістиВидалитиДякую за цікавий блог!!!
ВідповістиВидалити