четвер, 20 листопада 2014 р.

Урок на тему: "Ділові папери. Лист рідним, друзям. Адреса"



Тема уроку: Ділові папери. Лист рідним, друзям. Адреса

Мета: ознайомити учнів із видами листів та основними правилами листування, структурою листа, його мовним оформленням, вимогами до написання адреси на поштовому конверті;  з’ясувати значення слів адреса і адрес, адресат і адресант; формувати уміння аналізувати тексти запропонованих листів та писати власні, підписувати конверт відповідно вимогам; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення та зв’язне мовлення, творчі здібності учнів; виховувати мовленнєву культуру та інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку:  урок формування знань, умінь, навичок з елементами казки.

Обладнання: підручник, пам’ятка „Правила написання листа”, квітка ромашка із завданням на пелюстках, тлумачні словники, бланк – конверт; комп’ютер, магнітофон.

Епіграф:                                                                                 Пишіть листи і надсилайте вчасно,           
                                             Коли їх ждуть далекі адресати,
                                             Коли є час, коли немає часу
                                             І коли навіть ні про що писати
                                                                               (Л.Костенко)
Хід уроку
  І. Організаційний момент.
                             Дозвольте урок мені наш розпочати.
                                Сьогодні цікавеньке щось будемо вивчати
                                 І розум свій і думку продовжимо тренувати.

                                   ІІ. Підготовка до сприймання.
1. Казка
Задушлива комірчина захаращена сміттям. У безладді товпляться меблі: клишоногий стіл, кострубата лавка, перекошений ослін. Сидячи на кособокій печі, гачконоса господиня грає у шахи із чорним котом. Нетерплячий стукіт у двері змушує Ягу відірвати погляд від дошки. Скориставшись цим, чорний кіт змахує лапою кілька фігур. Стук повторюється. „Хто там?” – запитує Яга, спантеличено дивлячись на дошку. „Це я, листоноша Пєчкін, - лунає із-за дверей. - Приніс вам листа”.  „А що таке лист? – муркнув чорний кіт, змахнувши тихцем ще одну фігуру. – і хто вигадав оте листування?”

                                       ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
(на моніторі слайд №)1
Видумуй, пробуй, твори,
Розум і фантазію свої прояви.
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь. 

                                     V. Формування знань, умінь, навичок.
1.     Актуалізація опорних знань.
а)  Мозкова атака. Утворити асоціативний кущ, пов’язаний із словом „лист”.
б) „Мікрофон”: 
                        -   Що таке лист?
-          Коли виникає потреба писати листи?
-          Хто і кому може писати листЧи доводилося вам писати листа?
-          Які ви знаєте види листів?


    2. Інформаційне бюро.
 Історія виникнення листів.  (слайд)
          3. Гра „Займи позицію ”: у ХХІ столітті – добі високих технологій, розвитку всесвітньої інформаційної мережі Інтернет, комп’ютеризації суспільства існує думка, що писати звичайні листи не треба. Достатньо скористатися електронною поштою чи СМС-повідомленням за допомогою мобільного телефону.
   Займіть позицію: діти, які згоджуються з такою думкою, станьте праворуч від учителя, а діти, які з такою думкою не погоджуються, станьте ліворуч.
   Обґрунтуйте свою думку – позицію.
Звучить пісня у виконанні гурту „Океан Ельзи” – „Лист матері”
      4. Мовленнєва ситуація.
 Зустрілися дві дівчинки, які мешкають нині у різних мікрорайонах. (діалог дівчат):
 - Привіт, Олю!
 - Привіт, Аню!
 - Як ми давно з тобою не зустрічалися! За яким адресом ти зараз проживаєш?
 - Я мешкаю не за адресом, а за адресою. Адрес – письмове звернення до особи чи установи. Адреса – місце проживання особи, напис на конверті. Соромно тобі цього не знати. І чого тебе в школі навчають?
 - Ой, і знову ці нудні правила! Я так не люблю їх вчити! Без них можна обійтися. І зовсім мені не соромно! А от значення інших слів я добре знаю. Адресат – той, хто надсилає кому-небудь листа.
 - І неправильно! (звертається до учнів класу) Друзі! Допоможіть нам!

  5. Учитель: - Щоб ви не помилялися, як Даша, на допомогу прийде  Довідкове бюро”, яке для нас з’ясували значення слів адрес і адреса, адресат і адресант (слайд №3 :)
Адресат – той, хто отримує лист, телеграму.
Лист не знайшов адресата.
Адресант – той, хто адресує, надсилає лист.
Адресант повинен чітко підписуватися.
Адрес – письмове ювілейне вітання особі чи установі.
Ювілярові вручили вітальний адрес.
Адреса – місце проживання особи або розташування установи, напис на конверті, телеграмі.  Правильно пишіть адресу.
Адреса складається із таких частин: хто посилає лист; звідки він; кому призначений; куди направляється  (слайд №4  із зображенням конверта і зразком його оформлення
6. Продовження казки: Діставши лист із конверта, Яга прочитала вголос: „Вам слід терміново з’явитися на казкові курси підвищення професійної майстерності грубіянів та скандалістів за адресою: дрімучі хащі, 113-а просіка, гниле дупло №13”
 - Лист недійсний, – промовила Яга, подумавши кілька хвилин.
 - Як недійсний? – стрепенувся листоноша. – ось конверт, ось марка. Усе законно.
 - Законно, проте безграмотно, - заявила Яга. -  Лист складено всупереч правилам. Нікуди я не поїду.
 - Зачекайте, громадянко, - занервувався Пєчкін. – Ось марка, ось конверт. Чого ж вам іще бракує?
 - Та звертання ж немає, і підпису теж! – не втримався чорний кіт
 - Конверт є, марка є, - торочив Пєчкін. – отже, все в порядку. Ніяких там звертань і підписів не знаю і знати не хочу.
 - Ах, не знаєш? Ах, не хочеш? – Яга злізла із печі і сунула  листоноші підручник з мови: - Читай на сторінці 209  про традиції у листуванні!

                       
VІ. Закріплення здобутих знань, умінь, навичок.
У класах молодших за роки навчання
Ви встигли дізнатися про звертання. 
1.Робота з підручником: -   вправа 489 – зразок листа.
2. Робота у парах. „Коректор”. Прочитати вірш Г.Бойка „Лист”, виправити помилки, записати правильний варіант. (Слайд №5)
 Писав із табора Василько:
«Нових у мене друзів стільки!
Я, мамо, добре відпочився!
І апельсинів тут наївся.
І накупався, як ніколи...
Пеши.
       Вітаєм.
               Я й Мекола».

А мама так йому писала:
Без тебе дома скучно стало...
Але тобі на користь море.
І ми зустрінемося скоро...
Ти молодець, що "відпочився",—
Коли б ще й грамоти навчився!»
                                      (Г. Бойко.)
3.  Робота у парах. Сформулювати поради (1-2) щодо дотримування правил листування. Учні зачитують складені поради, а потім звіряються із пам’яткою                                      „Правила листування” (слайд №6):
1. Вчасно відповідайте на листи. Не залишайте листів без відповіді.
2. Пишіть на якісному папері.
3. Дбайте про почерк, охайність в оформленні листа.
4. Уживайте звертання. Звертаючись до старших на Ви, пишіть це слово з великої букви.
5. Дотримуйтеся композиції листа (початок, основна частина, кінцівка)
6. Слідкуйте за мовленнєвим оформленням і грамотністю. Пам’ятайте: по тому, як ви пишете (говорите), судять про ваш рівень розвитку освіти,  виховання.
7. У кінці листа ставте розбірливий підпис, дату.
8. Після закінчення листа, якщо ви щось забули написати, користуйтеся  пост скриптумом (Р.S)

5.   Самостійно попрацюйте.
      Помилок не буде – факт!
      Ви уважно помудруйте –
      Вийде добрий результат.
Робота у групах.  Написати лист (завдання на пелюстках ромашки):
- мамі і татові про те, як вам відпочивається на канікулах у бабусі;
- першій учительці з висловленням вдячності за передані вам знання;
- другові (подрузі) про цікаву подію у шкільному житті;
6. За зразком ( слайд №7) підписати конверт.
   Взаємоперевірка виконання робіт.
              
VІІ. Підсумок.
Ось уроку і кінець.
Усі ви потрудились, тому кожен – молодець.
Що сподобалось вам -  поділіться,
Чого навчилися -  пожалійтесь.
                    Мікрофон. Продовжіть речення:
Сьогодні на уроці
- я дізнався про...
- ми навчилися...
- мені найбільше сподобалося...
- запам’яталося...

VІІІ.  Домашнє завдання.
                                 Час урок кінчати,
                                 Додому завдання писати.
   (Слайд №8): Ст.209,  (написати лист одному із адресатів)



2 коментарі: